31 Ocak 2022
503
ABONE OL

Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler?

Araba sürmek ve ehliyet sahibi olmak 18 yaşına gelmiş olan herkesin en çok istediği şeylerden biridir. Çünkü, ülkemiz şartlarında 18 yaş reşit yaş olarak kabul edilmekte ve ehliyet gibi reşitlik şartı gereken bir belgenin de alınabileceği yaştır. Bu nedenle de ehliyet almak isteyen pek çok yeni reşit olan kişi ehliyet alabilmek için hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini merak etmektedir. Bu nedenle sizler için bu yazımızsa ehliyet alma şartları nelerdir? sürücü kursuna nasıl kayır olunur? gibi çok merak edilen sorulardan bazılarını cevaplandırdık.

Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler?

Ehliyet Almak İçin Ne Yapılması Gerekir?

Ehliyet almak için yapılması gerekenler aslında oldukça basittir. Çünkü, ehliyet almak için ilk olarak bir sürücü kursu ile görüşmeniz gerekecektir. Bu işlemin ardından ise aslında sizin ekstra olarak yapmanız gereken pek bir şey kalmayacaktır. Çünkü, görüştüğünüz sürücü kursu ehliyet alma süreçlerinin hepsine hakim olacağı için sizi en doğru şekilde yönlendirecektir ve sizin yapmanız gereken tek şey ise sürücü kursunun istediği belgeleri istediği yerden almanızdır. Bunun dışında aslında sizin yapmanız gereken başka bir şey yoktur.

Ancak, bu noktada sürücü kursu seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında da görüştüğünüz sürücü kursunun güvenilirliğinin sorgulanmasıdır. Eğer doğru ve deneyimli bir sürücü kursu ile görüşmezseniz bu durumda evraklarınızda çeşitli problemler meydana gelebilir ya da daha büyük çaplı bir sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle ehliyet almaya karar vermeniz ardından da güvenilir ve tecrübeli bir sürücü kursu ile iletişime geçmeniz önerilir. Böylelikle ehliyet almak için yapmanız gerekenlerin birçoğu rahatlıkla tamamlayabilir ve ehliyetinize oldukça kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.

Sürücü Kursuna Nasıl Kayıt Olunur?

Yukarıda da bahsedildiği gibi bir sürücü kursuyla görüşmek ve kayıt yaptırmak ehliyet almanın ilk aşamasıdır. Çünkü, sürücü kursuna kayıt olmadan ve gerekli aşamaları tamamlamadan ehliyet alabilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle de sizler için bir sürücü kurşununa kayıt olurken yanınızda bulundurmanız gereken evraklardan kısaca bahsedeceğiz.

Sürücü kursuna kayıt yaptırırken evrakların birçoğu sabittir. Ancak ehliyet tipleri nedeniyle bazı ehliyetlerin alınabilmesi için ekstra şartların olabileceğinin unutulmaması gerekir.

Sürücü Kursuna Kayıt Olurken Teslim Edilmesi Gereken Evraklar

Ehliyet sınıfınızı seçtikten sonra yapmanız gereken ilk şey sürücü kursuna istediğiniz ehliyet tipini söylemek ve gerekli evrakları hazırlayabilmeniz için sizi bilgilendirmesini istemektir. Ancak her ehliyet tipi birbirinden farklı olduğu için tek bir liste verilemez her sınıf için özel liste hazırlanması gerekir. Ancak, bu yazımızda bu kadar geniş bir konuyu detaylandırmaktan ziyade daha çok genel kullanım ağırlığına sahip olan ehliyet tiplerinden olan otomobil sınıfının ehliyet kaydı için gerekli olan evrakları listeledik. Bu evraklar, 6 tane biyometrik fotoğraf, sağlık raporu, adli sicil kaydı, kan grubu kartı ve eğer kişi evliyse de evlilik cüzdanıdır. Bu belgeleri teslim edip kurs için belirli bir ücret ödedikten sonra sürücü kursu kaydınız tamamlanmış olur.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?