30 Aralık 2022
654
ABONE OL

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

D sınıfı ehliyet otobüs kullanacakların alması gereken ehliyet türüdür. Eskiden ismi E sınıf ehliyet olarak geçer. Yeni ismi (2016 yılından itibaren D sınıfı olarak değişti). 

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

Otobüs Tanımı Nedir?

Otobüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 18 taşıtları ifade ediyor.  Minibüs yolcu sayısı dahil minimum koltuk sayısı 10 veya sürücü dahil maksimum koltuk sayısı 17 olan taşıtları ifade ediyor. Eğer Koltuk sayısı en fazla 9 olan bir araca binecekseniz bu araç otomobil olarak geçiyor.

D Sınıfı Ehliyet İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

D sınıfı ehliyet alabilmek için, nüfus cüzdanı fotokopisi, eski sürücü belgeniz ve fotokopisi, öğrenim durumunuzu belirten bir belge veya diplomanız, fotoğraf (biyometrik olacak- sürücü kursuna kaç adet istediğini sorunuz), sürücü olur sağlık raporu, kan grubu kartı, adli sicil kaydı, adres beyanı (sürücü kursunda doldurulacak) ve sözleşme (sürücü kursunda doldurulacak) belgelerine sahip olmanız gerekir.

D Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır?

D sınıfı ehliyet D1, D1E, D ve DE şeklinde ayrılmaktadır. D1 ehliyetine sahip olan kişiler, 16 + 1 kişilik minibüs kullanabilme yetkisine sahiptir. Bunun yanında M grubu, B grubu ve F grubu ehliyete de sahip olmadan kullanabilme yetkisine sahiptir. D1 sınıfı ehliyete sahip olabilmek için en az B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir. D sınıfı ehliyet şartları arasında  B sınıfı ehliyete sahip olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak vardır

D1E sınıfı ehliyet, 16 + 1 yani sürücüsü ile birlikte 17 kişilik minibüsün kullanımını sağlayan ehliyet sınıfıdır. E eki ile birlikte bu minibüslerin römorklu olanlarının kullanım yetkisi verilmiştir. D1E sınıfı ehliyete sahip olabilmek için en az D1 ehliyetine sahip olmak gerekmektedir. Bu ehliyet grubunda da 21 yaşını bitirip, 22’den gün almak yeterlidir.

D grubu ehliyetin karşılığı da otobüs ehliyetidir. Bu grup ehliyete sahip olanlar otobüs kullanabilme yetkisine sahiptir. Bu otobüslerin herhangi bir koltuk sayısı belirtilmemiştir. D sınıfı ehliyet almak isteyen bir sürücü en az B grubu ehliyete sahip olmak zorundadır. Ayrıca 24 yaşını doldurup 25 yaşından gün almış olması gerekmektedir.

DE grubu ehliyet sahibi kişiler, römorklu otobüs kullanabilme yetkisine sahip kişilerdir. Bu grup otobüsleri kullanmak için de herhangi bir koltuk ve yolcu sayısı belirtilmemiştir. Her uzunlukta ve her koltuk sayısında otobüs olarak geçen vasıtaları kullanabilme yetkisine sahip olan DE grubu ehliyet sahipleri, bu otobüslerin römork olarak eklenmiş şekillerini kullanabilmek amacıyla başvurmaktadırlar. DE grubu ehliyete başvurabilmek için en az D grubu ehliyet alma zorunluluğu bulunmaktadır. D grubu ehliyet ile DE grubu ehliyet başvurusunda bulunulmaktadır. Ayrıca bu grup ehliyete sahip olabilmek için de 24 yaş sınırı bulunmaktadır.  Bu ehliyet grubuna sahip olan kişiler; B grubu, M grubu, F grubu ve B grubu ehliyetin geçerli olduğu her taşıtı kullanma yetkisine sahiptir.  Ekstra bu ehliyetleri almasına gerek yoktur.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?