03 Şubat 2022
299
ABONE OL

C Sınıfı Ehliyet Nedir? C Sınıfı Hangi Araçları Kullanır?

Kara yollarında motorlu araçları kullanabilmek için ehliyet sahibi olunması gerekmektedir. Diğer bir yandan motorlu araçlar yolcu kapasitelerine veya taşıdıkları yüklere göre sınıflandırılmıştır. Bu sebeple de araç sınıfının olduğu ehliyete sahip olmak gerekmektedir. C sınıfı ehliyetlerin hangi araçları kullanabildiği, yaş sınırı, şartları ve harç bilgilerini sizler için derledik.

C Sınıfı Ehliyet Nedir? C Sınıfı Hangi Araçları Kullanır?

C sınıfına ait olan araçların kullanılabilmesi için sürücülerin C sınıfına ait olan ehliyetlere sahip olması gerekmektedir. Bu ehliyetlerin alınması için işse gerekli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

C Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

C sınıfı ehliyetleri 4 ayrı kola ayrılmıştır. Bunlar ise; C, C1, C1E ve CE sınıfları olmaktadır. Bu ehliyetlerin kullanabilecekleri araçlar ise ehliyetin türüne göre değişiklik göstermektedir.

Eğer ehliyetiniz C sınıfına ait olan bir ehliyetse kamyon ve çekicileri kullanmanız konusunda bir problem yoktur. C1 sınıfına ait olan ehliyet ise 7,5 tona kadar olan kamyon ve çekiciler kullanılabilir. C1E sınıfına ait olan ehliyetler ise 12 tona kadar olan kamyon ve çekicileri kullanmak mümkündür. CE sınıfına ait olan ehliyetlerle ise römorklu kamyon ve çekicileri kullanabilir.

C Sınıfı Sürücü Belgesi Alma Yaşı Kaçtır?

C sınıfına ait belgelerden birisine sahip olmak için aranılan yaş sınırı 21 yaştır. Bu yaş sınırını geçemeyen kişiler sınavlarda yeterli puanları almış olsalar dahi ehliyeti almaya hak kazanmazlar.

C Sınıfı Sürücü Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilki yaş sınırı olmaktadır. C sınıfı ehliyete sahip olmak için aranılan ikinci şart ise deneyim şartı olmaktadır. Deneyim şartı ise C sınıfı almak isteyen sürücünün daha öncesinde B sınıfı sürücü belgesine sahip olması demektir. B sınıfı sürücü belgesi ise en az 18 ay süre ile kullanılmış olması gereklidir.

C sınıfı ehliyeti için aranılan bir diğer şart ise gerekli olan belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesidir. Bu belgelerin içerisinde ise kimlik bilgileri, sağlık raporu, B sınıfı ehliyet ve adli sicil kaydı gibi değerli kağıtlar bulunmaktadır. C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak için aranılan bir diğer şart ise sınavdan geçerli puanın alınmış olmasıdır. Bu ehliyet türünü alacak sürücülerin teorik sınava girmelerine gerek bulunmamaktadır. Girecekleri direksiyon sınavından geçerli olan puanı almaları yeterlidir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?