20 Eylül 2022
147
ABONE OL

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir? Nasıl Çıkarılır?

Bordo pasaport, 5682 sayılı pasaport genel kanunlarında yer alan Hizmet, Husus ve Diplomatik pasaport başvuru şartlarını taşımayan kişiler tarafından alınan pasaport tipidir. Kimlikle yolculuk yapılabilen ülkelerin dışında kalan bir ülkeye seyahat ederken uçak biletinizi almadan önce pasaport işlemlerinizi halletmeniz gerekir. Peki, Bordo Pasaport nedir, Bordo Pasaport nasıl alınır?

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir? Nasıl Çıkarılır?

Bordo Pasaport (Umuma Mahsus Pasaport) Nedir?

Herhangi bir yasa şartına tabi olmayan kişilerin, bir başka deyişle sade vatantaşların alabildiği pasaport türüne Bordo Pasaport veya Umuma Mahsus Pasaport denir. Genel olarak herkesçe bilinen Bordo Pasaport, ismini diğer pasaport türlerinde olduğu gibi kapağının renginden alır.

Bordo Pasaport Kime Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nde genellikle pasaport türleri verilen kişiye göre tanımlanır. Dolayısıyla tanımda belirtilen Bordo Pasaport tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının alabildiği pasaport türüdür. Fakat Siyah, Gri ve Yeşil Pasaport alabilme koşullarını yerine getirebildiğiniz takdirde vizesiz daha fazla ülkeye giriş yapabilme imkanınız artar. Bu sebeple Bordo Pasaportu tercih etmeyebilirsiniz. Çünkü Bordo Pasaport uluslararası dolaşım kabiliyeti en sınırlı pasaport tipidir.

Bordo Pasaport Nasıl Alınır?

Bordo Pasaport için gerekli evraklar, diğer pasaport türlerine göre daha azdır. Dolayısıyla Bordo Pasaporta sahip olmak diğer pasaportları almaktan daha kolaydır. Bordo Pasaportu almak için öncelikli olarak yapmanız gereken sizden istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaktır. Bordo pasaport için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir.

Güncel kimliğiniz

2 adet biyometrik fotoğraf

Parmak izinizin sisteme kayıtlı olması

Pasaport harcını ödediğinizi gösteren dekont

Pasaport başvurusuna gitmeden önce pasaportunuzun kaç yıllık olmasını istediğinizi düşünmelisiniz. Çünkü başvuru sırasında kaç yıllık pasaport istediğiniz sorulur. Aynı zamanda harç ücretleri de pasaport yıllarına göre değişiklik gösterir. Harç dekontu için kaç yıllık pasaport istiyorsanız o yılın harç tutarını ödemelisiniz.

Bordo pasaport süreleri, ez an 1 yıldan başlayarak en fazla 10 yıla kadar süre ile sınırlandırılır. Pasaport sürelerine göre yatıracağınız paranın tutarı da değişir. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için yapılması gereken ise pasaport randevusu almaktır. Pasaport için gerekli belgelerinizi hazırladıktan sonra Pasaport Başvuru İşlemlerinizi resmi olarak başlatmış olursunuz. Peki, pasaport başvurusu nasıl yapılır?

Bordo Pasaport Randevusu Nasıl Alınır?

Bordo Pasaport başvurunuz için ilk olarak nvi.gov.tr adresine giriş yapmalısınız. Ardından adresinize en yakın olan nüfus müdürlüğüne tıklayıp sizin için uygun saat ve tarihi seçerek randevu alabilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?