21 Ekim 2022
718
ABONE OL

Badem Unu Nedir?

Vegan ve vejetaryen beslenme alışkanlıklarının büyük bir ivme yakaladığı günümüzde birçok vegan, vejetaryen ya da glüten hassasiyetine sahip olan kişiler çeşitli alternatif arayışlarına girmişlerdir. Bu alternatif arayışlarında ise en yaygın olarak tercih edilen ürünler şüphesiz badem bazlı ürünlerdir. Çünkü, badem hem sağlıklı hem de güzel tatlı bir kuruyemiş olarak hayatımızda kendine bir yer edinmiştir. Badem unu da yaşamımızda yer edinen yiyecekler arasındadır. Bu nedenle  badem unu nedir, badem unu nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını merak edenler için bilgileri derledik.

Badem Unu Nedir?

Badem Unu

Badem unu, bademlerin çeşitli işlemlerden geçirilmesinin ardından elde edilen ve çeşitli tariflerde kullanılabilen bir üründür.

Badem ununun ne olduğu ile ilgili bilgiler verdikten sonra badem unu faydaları konusunda bahsetmek gerekir. Bu nedenle de sizler için badem unu ile ilgili birkaç faydalı bilgi derledik.

Bademin Faydaları Nelerdir?

Badem bilindiği gibi pek çok uzmanın sağlıklı kuruyemişler olarak ifade ettiği bir yemiştir. Bundan dolayı da pek çok faydasının olduğunun altının çizilmesi gerekir. Bu faydalardan kısaca bahsetmek gerekirse badem içerdiği, protein, E vitamini, fosfor ve lifler açısından oldukça zengin bir yemiştir. Bu nedenle de hem kuruyemişlerde hem de çeşitli ürünlerin yapılışında tercih edilen bir yapıya sahiptir.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre ise badem ununun bir bardağında ortalama 80 ile 90 adet badem bulunduğu ölçülmüştür. Bu badem oranı ise bir insanın gün içerisinde alması gereken E vitamininin neredeyse tamamına tekabül etmektedir. Bu bakımdan da eğer kişinin E vitamini eksikliği söz konusuysa beyaz un yerine badem unu gibi alternatif unları tercih etmesi hem sağlığının korunması hem de gerekli vitamin değerlerini alabilmesi bakımından oldukça önemlidir.

Evde Badem Unu Nasıl Yapılır?

Badem unu yapılması oldukça kolay olan ve evde de oldukça kolay bir şekilde yapılabilecek bir undur. Çünkü evde badem unu yapmak için yalnızca çiğ bademe ve sıcak suya ihtiyaç duyulacaktır. Bu bakımdan da aslında oldukça az malzeme ile yapılabilecek bir undur. Ancak yine de sizler için kısaca yapılışını anlattık.

Badem unu yapmak için öncelikle bademleri kaynar suya koymanız ve ortalama 25 dakika bunların kaynamasına izin vermeniz önerilir. Ardından bademleri süzmeniz ve kabuklarını soymanız gerekecektir. Kabukları soyulan bademleri havlu ya da kağıt peçete yardımıyla kurulamanızın ardından ise mutfak robotu ile bademleri un haline getirmeniz gerekecektir. Daha sonrasında ise elde edilen unu geniş bir tepsiye döküp kurumaya bırakmanız ve sonrasında hava geçirmeyen bir kavanoza koyarak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
3 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Aralık 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Kasım 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?