13 Aralık 2021
1148
ABONE OL

AYT Nedir? AYT Baraj Puanı Kaçtır? AYT Soru Dağılımı

Üniversiteye yerleşmek isteyen adayların girdiği sınavlardan biri olan AYT, pek çok öğrencinin araştırdığı konular arasında yer alır. Milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyecek olan üniversite sınavının bir adımını oluşturan AYT nedir? AYT ne demek? AYT’nin açılımı nedir? İşte, AYT hakkında bilmeniz gereken her şey.

AYT Nedir? AYT Baraj Puanı Kaçtır? AYT Soru Dağılımı

AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Sınavı olan AYT liseden mezun olacak veya mezun olmuş öğrencilerin 4 yıllık üniversitelere yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan bir sınav türüdür. AYT’ye katılmak isteyen öğrencilerin ilk aşamada TYT sınavına girmesi gerekir. AYT sınavı YKS’nin ikinci oturumu olarak yapılmaktadır.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan YKS, üniversiteye yerleşmek isteyen adaylar için yapılmaktadır. Bu sınav TYT ve AYT olmak üzere iki kısımdan oluşur. AYT sınavında derslere ait ileri kazanımlar sorulur. AYT’de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimlerinden meydana gelen sorular sorulur.

AYT Hangi Sınıfları Kapsar?

AYT sınavına girecek olan öğrencilere 11 ve 12’nci sınıflara ait derslerden sorulur. Bununla birlikte 9 ve 10’uncu sınıf konuları da sorulmaktadır. AYT’ye girecek olan öğrencilerin genel olarak tüm lise konularından sorumlu tutulması söz konusudur. Bu sınavda genel olarak bilgiye dayalı soru sorulmaktadır.

AYT Soru Dağılımı Nasıldır?

AYT’de sayısal, sözel ve eşit ağırlık puanları yer alır. Sınava giren adaylar istedikleri puan türünün sorularını çözebilirler. Bununla birlikte tüm sınav sorularını da yanıtlayabilirler. AYT’de 40 Türkçe, 40 Matematik, 40 Sosyal Bilimler ve 40 Fen Bilimleri sorusu yer alır. Toplam 160 sorudan oluşan bu sınavın zamanı ise 180 dakikadır.  

AYT Baraj Puanı Kaçtır?

Sınava giren adayların 4 yıllık üniversite tercihi yapabilmek için TYT’den 150 puan ve üzeri alması gerekir. TYT’den 150 puan ve üzeri alan adaylar AYT sınavına girebilir. Üniversite tercihi yapabilmek için ise öğrencilerin AYT’den 180 ve üzeri puan alması gerekir. Son yapılan düzenleme ile birlikte hesaplama yapılabilmesi için 0,5 net kuralı uygulanmaya başlanmıştır.

AYT Puanım TYT Puanımı Etkiler mi?

AYT sınavında çözmüş olduğunuz sorular TYT puanınızı etkilememektedir. Ancak TYT puanı AYT puanını etkilemektedir. AYT sınavına girebilmek için TYT’den 150 puan ve üzeri almanız gerekir.

AYT Puan Hesaplama

AYT puan hesaplama için https://www.puanhesaplamalari.com/ adresini ziyaret edebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
4 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
3 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
2 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Mart 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
29 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
28 Şubat 2024 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Bodrum Yel Değirmenleri Tarihi
BİLGİ KÖŞESİ
Medya Okuryazarlığı Nedir? Amaçları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Yaban Mersini Nedir? Faydaları Nelerdir?
BİLGİ KÖŞESİ
Enginar Nedir? Faydaları Nelerdir?