25 Ekim 2022
242
ABONE OL

Antep Fıstığının Yararları

Hem mutfağımızdaki tatlılarda hem de çay yanı atıştırmalıklarımızda sıklıkla karşımıza çıkan antep fıstığı sağladığı pek çok olumlu özelliği sayesinde günümüzde de pek çok uzman tarafından tavsiye edilen bir gıda olmuştur. Çünkü, antep fıstığı faydaları içerdiği vitamin ve mineraller ile insan sağlığının olumlu yönde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle sizler için kısaca antep fıstığının yararlarını derledik.

Antep Fıstığının Yararları

Cilt Bakımı

Antep fıstığı ayrıca deriden kuruluğu gidermeye yardımcı olur. Doymuş yağ bu yönüyle önemli bir rol oynar. Yağ aynı zamanda aromaterapi ve geleneksel masaj terapisi gibi geleneksel terapilerde bir bileşen olarak kullanıldığı için iyi bir taşıyıcı veya baz yağ olarak da işlev görür.

Afrodizyak Özelliği

Antep fıstığı erkeklerdeki cinsel canlılığı büyük ölçüde etkiler. Çalışmalar, üç hafta boyunca günlük olarak yaklaşık 100 gram Antep fıstığı almış olan erkeklerin erektil işlevlerini yüzde 50 oranında artırdığını göstermiştir. Bu çalışma penis içindeki kan akışının ultrason taraması ile doğrulanmıştır.

Bağışıklığı Arttırır

Antep fıstığı vitamin açısından zengin olması nedeniyle bağışıklığı artırır. Güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olurlar. Aynı zamanda belirli enfeksiyon ve kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Farklı Vitaminleri Barındırır

A vitamini, C vitamini ve E vitamini içeriği düşük olsa da önemli miktarda B vitamini vardır. Bir bardak fıstık yenildiğinde günlük B6 vitamininin %40’ını sağlar. B6 vitamini sayesinde birçok rahatsızlık önlenebilir.

Önemli Mineralleri Vücudunuza Almanızı Sağlar

Bir fincan Antep fıstığı içi, kırmızı kan hücresi, kemik ve kollajen yapı için gerekli olan günlük bakır minerali ihtiyacının %44’ünü karşılar. Aynı zamanda manganez ihtiyacının %15’inden fazlasını ve fosfor ihtiyacının %20’sinden fazlasını, potasyum ve magnezyum ihtiyacının %10’dan fazlasını karşılar. Fosfor enerji depolanmasını sağlarken, manganez kemik oluşumu için önemli bir mineraldir.

Beyne Faydası Olan Bir Kuruyemiştir

İçeriğindeki B6 vitamini sayesinde beyne fayda sağlar.

Kansızlığa Karşı Faydalıdır

Antep fıstığı; bakır içeriği yüksek bir besindir. Bu sebeple demirin vücuda kolay bir şekilde emilmesine yardım eder. Aynı şekilde, içeriğindeki B6 vitamini kandaki oksijenin taşınmasına yardımcı olur. Antep fıstığının tüketimiyle günlük B6 vitamini karşılanarak kandaki oksijen miktarı ve içeriğindeki hemoglobin arttırılabilir. Bu sayede de anemiyi önlemeye yarar sağlar.

0 Yorum

Benzer İçerikler

BİLGİ KÖŞESİ
Michelin Yıldızı Nedir? Nasıl Alınır?