01 Eylül 2022
1977
ABONE OL

Bodrum’un Yöresel Lezzetleri

Bodrum yöresel yemekleri, bölgeye gelen turistleri mest ediyor. Birbirinden lezzetli yemekler ile hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri etkilemeyi başaran Bodrum yöresel yemekler konusunda oldukça ilgi görüyor.  Hafif mutfağı ve enfes yemekleri ile dikkat çeken Bodrum, aynı zamanda doğal güzellikleri ve eğlenceli ortamları ile tatilcilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

Bodrum’un Yöresel Lezzetleri

Bodrum’un özgün lezzetlerini ilk kez deneyenler, tekrar denemek için yeniden bu bölgeye dönüyor. Bodrum yalnızca sıklıkla tercih edilen bir tatil bölgesi olmasıyla değil, aynı zamanda yöresel yemekleriyle de ilgileri üzerine topluyor. Rum ve Türk mutfaklarının buluştuğu Bodrum’da eşsiz lezzetleri deneyebilirsiniz. Muazzam bir deniz manzarası eşliğinde Bodrum’un kendine has lezzetlerini tadabilirsiniz.

Bodrum bölgesinde bulunan çeşitli doğal otlar ile yapılan yemekler de oldukça ünlü. Mutfağında çeşitli bitkilere yer veren Bodrum; hardal otu, ilmek otu, Köremen Dağ marulu, pazı yaprağı gibi otlarla harika yemeklere imza atıyor. Çökertme kebabı, kabak çiçeği dolması gibi lezzetler ile tanınan Bodrum’da mutlaka denenmesi gereken yemeklere göz atabilirsiniz.

Bodrum Yöresel Yemekleri

Kabak Çiçeği Dolması

Ege’ye özel bir yemek olan kabak çiçeği dolması Bodrum’da tadabileceğiniz eşsiz lezzetlerden biridir. Kabak çiçekleri, sabahın erken saatlerinde açan ve akşam saatlerine doğru kapanan incecik ve narin yaprakları olan bir çiçektir. Sabahın erken saatlerinde açan kabak çiçekleri büyük bir titizlikle toplanıyor. Toplanan çiçeklerin içi dikkatli bir şekilde doldurulur. Ege’nin narin çiçeklerinden olan kabak çiçeğinin hassas bir şekilde doldurulması gerekiyor. Bodrum’da iç doldurma ustalıkla yapılıyor. Bodrum’a gittiğinizde nefis kabak çiçeği dolmasını mutlaka tatmalısınız.

Çökertme Kebabı

Bodrum’a özgü lezzetlerden biri olan çökertme kebabına Bodrum’daki hemen hemen her restoranda rastlamak mümkündür. Başka şehirlerde dahi menülerde yerini alan çökertme kebabını mutlaka Bodrum’da tatmalısınız. Kızarmış patates üzerine kırmızı et ve yoğurtla servis edilen çökertme kebabının tadına doyamayacaksınız.

Hardal Otu Salatası

Bodrum’a özgü yemeklerin arasında sıra dışı bir lezzete sahip olan hardal otu salatası, haşlanmış hardal otunun zeytinyağı, limon ve tuz ile harmanlanması ile servis ediliyor. Hardal otu salatası, Bodrum’a geldiğinizde mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler arasındadır.

Ekşili Palamut

Ekşili palamut, özel bir sosla yapılıyor. Bu sosun içerisinde sarımsak, domates ve salça yer alıyor. Ege’nin muhteşem denizinden gelen palamuta bayılacaksınız.

Acı Ot (Sarmaşık) Salatası

 Muğla halkının “Acı Ot” dediği sarmaşık otu, bu bölgede fazlaca tüketiliyor. Yöre halkı tarafından toplanan taze ve acımsı ot, genelde yumurtalı kavurma olarak yenir. Tavada kavrulan otun üstüne 2-3 yumurta kırılır ve afiyetle yenir.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
2 Ekim 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
1 Ekim 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
NÖBETÇİ ECZANELER
30 Eylül 2022 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
KONAKLAMA
Bodrum Yalıçiftlik Otelleri
GEZİ REHBERİ
Türkbükü Gidilecek Mekanlar

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Bodrum’da Çökertme Kebabı Nerede Yenir?