01 Aralık 2020
795
ABONE OL

Bodrum’un Yöresel Lezzetleri

Muğla’nın incisi Bodrum tarihi, doğası, masmavi denizi, eğlence ve sakinliğin buluştuğu muhteşem ortamı ile tatilcilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Bodrum’a geldiğinizde mutlaka tatmanız gereken lezzetler bulunuyor. Yarımada olan Bodrum hafif mutfağı ve lezzetli yemekleriyle dikkat çekiyor.

Bodrum’un Yöresel Lezzetleri

Bodrum’un kendine has lezzetleri ve yemekleri vardır. Türk ve Rum mutfaklarının harmanlandığı Bodrum’da birbirinden lezzetli yemekleri bulursunuz. Ege’ye has taze balık, deniz mahsülleri ve yabani otlardan yapılan mezeleri tadabilirsiniz. Muhteşem deniz manzarası eşliğinde Bodrum lezzetlerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bodrum üretilmeyen ve doğada serbest yetişen birçok bitkiye de mutfağında yer vermiştir. Hardal otu, ilmek otu, Köremen Dağ marulu, pazı yaprağı gibi bitkilerle harikalar yaratılıyor. Çökertme kebabı, kabak çiçeği dolması Bodrum’da mutlaka tadılması gereken lezzetler arasındadır.

Bodrum Yöresel Yemekleri

Kabak Çiçeği Dolması

Ege’ye özel bir yemek olan kabak çiçeği dolması Bodrum’da tadabileceğiniz eşsiz lezzetlerden biridir. Kabak çiçekleri, sabahın erken saatlerinde açan ve akşam saatlerine doğru kapanan incecik ve narin yaprakları olan bir çiçektir. Sabahın erken saatlerinde açan kabak çiçekleri büyük bir titizlikle toplanıyor. Toplanan çiçeklerin içi dikkatli bir şekilde doldurulur. Ege’nin narin çiçeklerinden olan kabak çiçeğinin hassas bir şekilde doldurulması gerekiyor. Bodrum’da iç doldurma ustalıkla yapılıyor. Bodrum’a gittiğinizde nefis kabak çiçeği dolmasını mutlaka tatmalısınız.

Çökertme Kebabı

Bodrum’a özgü lezzetlerden biri olan çökertme kebabına Bodrum’daki hemen hemen her restoranda rastlamak mümkündür. Başka şehirlerde dahi menülerde yerini alan çökertme kebabını mutlaka Bodrum’da tatmalısınız. Kızarmış patates üzerine kırmızı et ve yoğurtla servis edilen çökertme kebabının tadına doyamayacaksınız.

Hardal Otu Salatası

Bodrum’a özgü yemeklerin arasında sıra dışı bir lezzete sahip olan hardal otu salatası, haşlanmış hardal otunun zeytinyağı, limon ve tuz ile harmanlanması ile servis ediliyor. Hardal otu salatası, Bodrum’a geldiğinizde mutlaka tadına bakmanız gereken lezzetler arasındadır.

Ekşili Palamut

Ekşili palamut, özel bir sosla yapılıyor. Bu sosun içerisinde sarımsak, domates ve salça yer alıyor. Ege’nin muhteşem denizinden gelen palamuta bayılacaksınız.

Acı Ot (Sarmaşık) Salatası

 Muğla halkının “Acı Ot” dediği sarmaşık otu, bu bölgede fazlaca tüketiliyor. Yöre halkı tarafından toplanan taze ve acımsı ot, genelde yumurtalı kavurma olarak yenir. Tavada kavrulan otun üstüne 2-3 yumurta kırılır ve afiyetle yenir.

0 Yorum

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Bodrum Barlar Sokağı ve Bodrum Barları
YEME - İÇME
Bodrum Meyhaneleri
Bodrum Meyhaneleri
01.12.2020
500
YEME - İÇME
Bodrum Canlı Müzik Mekanları
YEME - İÇME
Bodrum Gece Kulüpleri
Bodrum Gece Kulüpleri
01.12.2020
358
YEME - İÇME
Bodrum Gece Hayatı
Bodrum Gece Hayatı
01.12.2020
411