14 Aralık 2020
1049
ABONE OL

Bodrum Acı Ot Festivali

Ege’nin Bodrum’la bütünleşmiş yöresel lezzetleri, Bodrum Acı Ot Festivali’nde ziyaretçileriyle buluşuyor. Özenle seçilmiş tarifler ve doğa ürünlerin yer aldığı lezzet ve kültür şöleni bir arada. Yöresel lezzetlerin yanı sıra yöresel tasarım ve ürünleri de festivalde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Bodrum Acı Ot Festivali

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Acı Ot Festivali, Bodrum yarımadasının tam ortasında Ortakent’te yapılıyor. Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Ortakent-Yahşi Yalısını Geliştirme ve Mavi Bayrak Derneği (OYDER) iş birliği ve desteği ile bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek olan Bodrum Acı Ot Festivali, Bodrum’un öne çıkan lezzet buluşması olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Mart ayı başlarında yapılan Acı Ot Festivali’nin 13 Mart tarihinde Ortakent’te yapılması planlanıyor. Ortakent’te yer alan tarihi yel değirmenleri, merkezdeki çarşısı, tarihi Müsgebi köyü ve ulaşım olarak Bodrum’un tam ortasında olması Ortakent’i festival için cazip hale getirmiş.

El İşi ve Yöresel Hediyelikler Yer Alıyor

Festivale adını veren acı ot, tilkişen, yabani kuşkonmaz adları ile biliniyor. Şubat ayından nisan ayına kadar pazar tezgahlarında yerini alan bu otun bölgenin dağlarında yetişen 30’a yakın otlardan sadece biri olduğu biliniyor. Tadı biraz acı da olsa lezzetli ve şifalı olmasıyla biliniyor. Boylu ve sarmal şeklinde bir yapısı vardır.

Acı ot, baldıran, Deli Kenker, Turpotu, Tilkişen, Ada marulu gibi Bodrum’a özel gizli kalmış yöresel tatların ziyaretçilerle buluştuğu festivalde, el işi ve kültürel değeri olan yöresel kıyafet ve hediyelikler sergileniyor. Festival alanına çeşitli yöresel eğlence ve şovlar da eşlik ediyor.

Müsgebi Köyü Katılımcılara Gezdiriliyor

Festival kapsamında ayrıca çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere de yer veriliyor. Yerli sanatçılar tarafından sokak performanslarının gerçekleştirildiği festivalde, gastronomi sohbetleri ve yemek şovları etkinliğe renk katıyor. Çekiliş ve hediyeler ile profesyonel rehber eşliğinde Müsgebi Köyü, değirmenler ve kule evleri katılımcılara gezdiriliyor.

Ortakent’in otantik dokusunun eşlik ettiği Bodrum Acı Ot Festivali’nde son yıllarda unutulmaya yüz tutan eski Bodrum’un hatırlanması amaçlanıyor. Tarihi Müsgebi Köyü’nün geleneksel yapısı, yörenin geleneksel kıyafetlerini giyen köylülerle bir araya gelme fırsatı sunan Bodrum Acı Ot Festivali, Bodrum’u özlenen yıllarına adeta geri döndürmeyi amaçlıyor.

0 Yorum

NÖBETÇİ ECZANELER
22 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler
GEZİ REHBERİ
Bodrum Dalış Noktaları
NÖBETÇİ ECZANELER
20 Mart 2023 Bodrum Nöbetçi Eczaneler

Benzer İçerikler

YEME - İÇME
Türkbükü En İyi Restoranlar
YEME - İÇME
Bodrum’da Çökertme Kebabı Nerede Yenir?