03 Kasım 2021
148
ABONE OL

Bodrum Pazarları Nerede? Nasıl Gidilir? Hangi Gün Kurulur?

Bodrum tarihi ve turistik dokusuyla ülkemizin en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Yerli ve yabancı turistler tarafından her sezon ilgi gören Bodrum’da gezilecek pek çok yer bulabilirsiniz. Bunlardan biri de Bodrum pazarlarıdır. Bodrum’a geldiğinizde mutlaka Bodrum pazarlarını ziyaret etmelisiniz.

Bodrum Pazarları Nerede? Nasıl Gidilir? Hangi Gün Kurulur?

Bodrum pazarları her çeşit sebze ve meyveyi, yöresel lezzetleri, Ege’ye özgü ürünleri bulabileceğiniz adreslerden biridir. Bodrum’un farklı beldelerinde farklı günlerde pazarlar kuruluyor. Bodrum’a özgü dokumalar, yöresel el işleri ve hediyelik eşya alabileceğiniz bu pazarlarda kıyafetten ikinci el eşyalara, takılardan organik yağlara kadar pek çok ürüne rastlayabilirsiniz.

Bodrum pazarları içerisinde “Bodrum Sandaleti” olarak bilinen antik sandaletlerden alabileceğiniz pek çok nokta buluyor. Bunun yanı sıra antik dönemin üretim teknikleri ile Türklerin geleneksel boncuklarının birleşimiyle oluşan göz boncuğu da alabileceğiniz yöresel ürünler arasındadır. Bunun yanı sıra ahşap oymacılığı, halılar, dokumalar, çömlekler bulunur. Pazarlarda hem otantik hediyelik eşya bulabilir hem de yöreye uygun taze meyve ve sebze satın alabilirsiniz.

Bodrum Pazarları Nerede Kuruluyor?

Bodrum Pazarı 

Bodrum merkezde yer alan Bodrum pazarında her çeşit sebze, meyve ve yöresel ürüne rastlayabilirsiniz. Bodrum’un farklı noktalarından taze toplanmış mandalina ve limonları bu pazarda bulabilirsiniz. Ege’ye ve yöreye özgü otlar ve sebzeler de yine bu pazarda mutlaka almanız gereken ürünler arasında. Cuma günü kurulan bu pazarda ayrıca zeytinin ve peynirin farklı çeşitlerini de bulabilirsiniz.

Bodrum Tekstil Pazarı

Salı günleri Bodrum merkezde kurulan pazarda tekstil pazarı kuruluyor. Yöreye özgü dokumaların yer aldığı rengarenk kumaşlar, kilimler, halılar ve her türlü kıyafeti uygun fiyata bu pazarda bulabilirsiniz. Bunun dışında ev tekstili ile ilgili aradığınız her şeyi bulabileceğiniz pazarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yalıkavak Pazarı

Bodrum’un en meşhur pazarlarından biri olan Yalıkavak pazarı, 40 yılı aşkındır kuruluyor. Sosyete pazarı olarak da bilinen pazarda yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Perşembe günleri kurulan pazarda Milas, Yatağan gibi komşu yörelerden esnaflar da geliyor. Yöresel lezzetlerin, yöreye özgü sebze ve meyvelerin yer aldığı pazarda pek çok ürüne rastlamak mümkün. Bunun yanı sıra Bodrum’a özgü kumaşlar, hediyelik eşyalar, takılar ve aksesuarlar da bulabilirsiniz.

Bitez Pazarı

Perşembe günleri kurulan Bitez pazarında sebze, meyve, tekstil, ayakkabı gibi pek çok ürüne rastlayabilirsiniz. Bodrum’a özgü yerel ürünleri bulabileceğiniz pazarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Bitez Bit Pazarı

Her pazar günü kurulan Bitez bit pazarı çeşitli ürünlerin yer aldığı bir pazardır. İkinci el vintage kıyafetlerden koleksiyonluk eski kasetlere, el yapımı dekorasyon süslerden yöresel hediyelik eşyalara kadar pek çok ürüne rastlayabilirsiniz. Pazarda ayrıca daktilo, analog fotoğraf makinesi, antika saatler gibi çok özel ürünleri de bulmanız mümkün.

Türkbükü Pazarı

Pazartesi günü Türkbükü sahilde kurulan bu Pazarda taze meyve sebzeye ulaşmanız mümkündür. Bodrum’un yöresel ürünlerine rastlayabileceğiniz bu pazarda Bodrum’un yerel halkıyla iç içe olabilirsiniz.

Güvercinlik Pazarı

Bodrum Güvercinlik’te denize sıfır şirin bir Pazar olan Güvercinlik pazarı mutlaka görmeniz gereken pazarlar arasındadır. Pazartesi günleri kurulan ve balık restoranlarıyla iç içe olan bu pazar, Bodrum’da keyif alabileceğiniz noktalardan biri.

Gümbet Pazarı

Pazar günleri kurulan Gümbet pazarı, giyimden meyve, sebze ve balık gibi çeşitli ürünler bulunuyor. Geniş ürün yelpazesi ile dikkat çeken pazarda alışveriş yaparken Pazar gününüzü renklendirebilirsiniz.

Ortakent Pazarı

Çarşamba günleri kurulan Ortakent pazarı ev yapımı ürünleri bulabileceğiniz bir pazardır. El yapımı hediyelik eşyaları bulabileceğiniz bu pazarda Bodrum’un yerel dokusunu hissedebilirsiniz. Köy mahsulü sebze meyveyi bulabileceğiniz pazarda ev yapımı reçeller, zeytin ve peynir gibi birçok ürüne ulaşabilirsiniz.  

Mazı Köyü Pazarı

Mazı Köyü pazarı, Bodrum’un tek köy pazarıdır. Civar köylerde yetiştirilen sebze ve meyvelerin yer aldığı pazarda ayrıca el emeği örtüler, kumaşlar ve tekstil ürünlerine yer verilir. Cuma günü kurulan köy pazarında taze ürünlere ulaşmak için erken gitmek gerekebilir.  

Bodrum Pazarları Hangi Gün Kuruluyor?

Pazartesi – Türkbükü, Kumbahçe, Güvercinlik pazarı

Salı – Bodrum Merkez (Giyim), Yalıkavak (Sebze), Gölköy pazarı

Çarşamba – Gündoğan, Ortakent, Gümüşlük, Akçaalan pazarı

Perşembe – Yalıkavak (Giyim), Akyarlar ve Bitez pazarı

Cuma – Bodrum Merkez (Sebze), Konacık ve Yalı pazarı

Cumartesi - Turgutreis pazarı

Pazar – Gümbet, Kızılağaç ve Mumcular pazarı

0 Yorum

Benzer İçerikler