12 Ekim 2020
61

Muğla’yı 9 Ayda 610 Bin 517 Turist Ziyaret Etti

Muğla’nın dünyaca ünlü turizm merkezleri, yılın ilk 9 ayında 610 bin 517 turisti ağırladı.

Muğla’yı 9 Ayda 610 Bin 517 Turist Ziyaret Etti

Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda başlatılan “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” kapsamında turizm hareketliliğinin başladığı kentte, İngilizler başta olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı turist, sağlıklı ve güvenli tatil yapma imkanı buluyor.

Doğal güzellikleri ve masmavi deniziyle tanınan Muğla’da 340 bin yatak kapasiteli turistik tesisler turizme hizmet ediyor.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü verilerine göre, kentteki turizm hareketliliği özellikle ağustos ayında arttı. En fazla ziyaretçi ise eylül ayında ziyaret etti. 1 Ocak-30 Eylül döneminde 610 bin 517 turist tercihini Muğla’dan yana kullandı. Turistlerin 288 bin 841’ini İngilizler oluşturdu. İngilizleri Ukrayna, Rusya, Almanya ve Polonya’dan gelen turistler takip etti.

“Devlet Elinden Geldiğince Turizmciyi Destekledi”

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, mevcut imkanlar çerçevesinde Türkiye’nin turizmde rakip ülkeler arasında iyi rakamlara ulaştıklarına dikkat çekti.

Dünyada salgınla mücadele sürdürülürken, Türkiye’de mücadelenin yanı sıra hizmet sektörünü ayakta tutmak için çalıştıklarına dikkat çeken Aslan, “Her kesim üzerine düşeni yaptı. Devlet elinden geldiğince turizmciyi destekledi, turizmci de mümkün olduğunca sektörü ayakta tutmaya çalıştı. Salgın sürecine göre başarılı bir yıl diyebiliriz” dedi.

Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Genel Sekreteri Orhan Kavala da Covid-19 nedeniyle olağanüstü bir yıl geçirdiklerini belirtti. Sağlıklı ve güvenli turizm anlayışıyla hizmet verdiklerinin altını çizen Kavala, "İngiltere başta olmak üzere farklı ülkeden gelen turistler Muğla'daki turistik alanları ziyaret edip keyifli vakit geçirdi. Önümüzdeki yıl bölgeye gelen turist sayısında daha çok artış bekliyoruz." dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler