29 Nisan 2021
50
ABONE OL

İZTO'dan Turizm Sektörü İçin En Az 6 Ay Geri Ödemesiz Düşük Faizli Kredi Önerisi

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, turizm sektörünün finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla düşük faizli ve en az 6 ay geri ödemesiz kredi sağlanması önerisinde bulundu.

İZTO'dan Turizm Sektörü İçin En Az 6 Ay Geri Ödemesiz Düşük Faizli Kredi Önerisi

İZTO'nun çevrim içi düzenlenen nisan ayı meclis toplantısı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve CHP İzmir milletvekillerinin katılımıyla yapıldı.

"Tam Kapanma" Sürecinde Ekonomi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında tam kapanmanın uygulanacağı 29 Nisan-17 Mayıs tarihlerinin büyük önem taşıdığına vurgu yapan Özgener, turizm ve eğlence sektörlerinin yaz aylarında daha fazla sorun yaşamaması, ekonomi ve ticaretin doğru yönde gelişimi için herkesin bu süreçte üzerine düşeni yapmasını istedi.

Özgener, özellikle aşılama ve diğer önlemler konusunda başarılı olan ülkelerin öncü olacağını anlatarak, "Global ekonomide bazı göstergeler salgın öncesi seviyelerine dönmeye başladı. ABD ve Çin, 2021 yılında küresel ekonomideki iyileşmenin sürükleyicisi konumunda olacaklar.” dedi.

“Tahminlerden yüksek gelen global üretim verileriyle, IMF 2021 yılı global ekonomi tahminini yüzde 6'ya çıkarırken, ülkemizin de dahil olduğu birçok ülke için yukarı yönlü revizyonlar yaptı.” diyen Özgener, “Global ekonomideki iyimserleşen toparlanma hızına rağmen IMF ülkeler, sektörler ve farklı gruplar arasındaki toparlanma boyutu ile ilgili risklere işaret ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Salgın öncesi tedarik zincirlerinin bir bölümünün Çin, Hindistan ve Vietnam odağında varlığını koruduğunu, bazı noktalarda yakın bölgelerden tedarik etkisinin yükseldiğini aktaran Özgener, Türkiye'nin de bu süreçte özellikle Avrupalı markaların yakında üretim ve çeşitlilik arayışından olumlu olarak etkilendiğini belirtti.

0 Yorum

Benzer İçerikler

TURİZM
Bodrum Gulet Kiralama
Bodrum Gulet Kiralama
29.04.2021
88