05 Ocak 2021
76
ABONE OL

Hijyen ve Güvenlik Tatil Tercihinde Birinci Sıraya Yerleşti

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, salgın süreci sonrası turizmde tüketici trend ve beklentilerinin değiştiğini belirterek, "Hijyen ve güvenlik, tatil tercihinde birinci sıraya yerleşti" dedi.

Hijyen ve Güvenlik Tatil Tercihinde Birinci Sıraya Yerleşti

Bu yıl salgın tedbirleri nedeniyle 25-27 Şubat'ta sanal platformda yapılacak 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı'nın tanıtımı için çevrim içi basın toplantısı düzenlendi.

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, toplantıda salgın sürecinde turizm sektöründeki durum ve fuarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dünya genelinde bu süreçte binlerce fuarın iptal edildiğini aktaran Bağlıkaya, "2021 yılında sektörü çok daha çetin bir rekabetin yaşanacağı, pastanın küçüldüğü ancak bu pastadan pay kapmak için yarışanların çok daha agresif olacağı yeni bir dönem bekliyor." diye konuştu.

Bağlıkaya, Türkiye'nin salgınla mücadeledeki önlemlerini fuarlarda dünyaya duyurabileceğini vurgulayarak, "Pandemide tüketici trendleri ve beklentileri de değişti. Hijyen ve güvenlik, tercihlerde birinci sıraya yerleşti. Küçük otellere olan ilgi, ev ve villa turizmine, yat turizmine, kültür, doğa ve macera turizmine olan talep arttı. Ege Bölgesi'nin eşsiz ve zengin potansiyeli bu açıdan büyük avantajlar sunuyor." ifadelerini kullandı.

“Turizmde Aşılanma Önemli Bir Kriter”

TÜRSAB olarak yaptırdıkları ankette Türkiye'de turizmde en çok tercih edilen yerin Ege Bölgesi olarak belirlendiğini de aktaran Bağlıkaya, fuarın bölgeye önemli hareketlilik getireceğini belirtti.

Bağlıkaya, turizm için aşılanma konusunun önemli bir kriter olduğunu kaydederek, "Ülkeler turizmde alınmış tedbirlere bakıyorlar. Bundan sonra aşılanma sayılarına bakacaklar. Turizm sektöründe çalışanların, acil aşılanması gerekenlerden sonra ilk aşılanması gereken grup olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Sağlık Bakanlığına bu konuyla ilgili bir organizasyonun parçası olabileceklerini ve devlete yük olmadan aşılama sürecini yönetmenin 2021 yılındaki başarıyla doğru orantılı olduğunu izah ettiklerini belirten Bağlıkaya, “Hangi ülkeden dönüldüğünde karantinaya girilmeyecekse turist o ülkeye seyahat edecek. Ülkemiz karantina alınacak ülkeler listesine girerse turizmdeki hedeflerimizi yakalama şansımız kalmaz." diye konuştu.

0 Yorum

Benzer İçerikler

TURİZM
Yalıkavak Marina
Yalıkavak Marina
05.01.2021
81
TURİZM
D-Marin Turgutreis
D-Marin Turgutreis
05.01.2021
75