16 Ekim 2020
44

Güvenli Turizm Sertifikası Olan Otellerde Doluluk Oranı Yüzde 80’e Çıktı

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Tacettin Özden yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde güvenli turizm sertifikası alan otellerde doluluk oranının yüzde 80’lere kadar çıktığını belirtti.

Güvenli Turizm Sertifikası Olan Otellerde Doluluk Oranı Yüzde 80’e Çıktı

Pandeminin tüm sektörleri olduğu gibi turizmi de etkilediğini ancak işletme sahiplerinin bu süreci başarılı bir şekilde atlattığını dile getiren Özden, “Özellikle ağustos ve aylarında güzel bir sezon geçirdik. Oteller salgından dolayı zaten yüzde 100 doluluk hedefi koymamışlardı. Güvenli turizm sertifikalarına göre belli bir doluluğun üzerine zaten çıkmadı.” dedi.

Kontrollü normalleşmeyle güvenli turizm sertifikalı otellerde doluluk oranının yüzde 80’lere kadar çıktığının altını çizen Özden, “Otellerini açanların hemen hemen hepsi memnun. Otelini açıp da pişman olan arkadaşımız yok. Tabii ki geçmiş yılların hedefleri, ciroları yakalamak gibi bir şey söz konusu değil. Onları yakalayamadık ama açılan oteller, açıldıklarına değer bir iş yaptılar." 

"Türkiye'nin Aldığı Tedbirleri Hiçbir Yerde Görmedik"

Özden, özellikle yabancı turistlerin Türkiye'den çok memnun ayrıldığını vurguladı. Turistlerin, "Biz Türkiye'nin aldığı tedbirleri hiçbir yerde görmedik." diye konuştuğunu anlatan Özden, "Güvenli turizm sertifikasında çok başarılı olduk. Covid-19 önlemleri otellerde üst düzeydeydi. Hiç kimse otellerde mağdur olmadı. Tatil için Türkiye'yi tercih edenlerin hepsi mutlu ayrıldı. Turizm sektörü Covid-19 sınavından başarıyla geçti." dedi.

Temmuz, ağustos ve eylül aylarında İngiltere ve Rusya'dan çok fazla turist geldiğine dikkati çeken Özden, bugünlerde ise Balkan ülkelerinden turist hareketliliği yaşandığını belirtti.

Ekimde de turizm canlılığının sürdüğünü ifade eden Özden, "Balkan ülkelerinden gelenler uçağa ihtiyaç duymuyor. Hem bölgede sezonun uzamasına hem de otellerdeki doluluk oranının artmasına katkıda bulunuyorlar. O anlamda önemli bir pazar." diye konuştu.

0 Yorum

Benzer İçerikler