25 Ağustos 2020
126

Bodrum Efes Turu – Efes Antik Kentini Keşfedin

Dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayan Efes Antik Kenti’ne günübirlik turlar ile gidebilirsiniz. Günübirlik Bodrum Efes turu ile tatilinizde farklı bir deneyim yaşayabilir ve dünyanın en güzel yapıtlarını görebilirsiniz.

Bodrum Efes Turu – Efes Antik Kentini Keşfedin

Geçmişi oldukça eski dönemlere dayanan Efes Antik Kenti, birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Daha çok bir Roma şehri olarak bilinse de İyonyalılar, Bizanslılar ve Selçuklular da bu bölgede hüküm sürmüş ve çeşitli eserler bırakmıştır. Efes Antik Kenti’nin en önemli eserleri; Artemis Tapınağı, Efes Antik Tiyatro, Efes Celcus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Efes Yamaç Evler’dir.

Bodrum Efes Turu Detayları

Haftanın iki günü düzenlenen Bodrum Efes turu, Bodrum’un en popüler turları arasında yer alıyor. Sabahın erken saatlerinde Efes Antik Kenti’ne doğru yola çıkılıyor ve yaklaşık iki saat sonra Selçuk’a varılıyor. Yolda yarım saatlik bir kahvaltı veriliyor.

İki saatlik otobüs yolculuğunun ardından Efes turu başlıyor. Tur rehberi eşliğinde Efes Antik Kenti’nde yer alan tarihi yerler geziliyor. Artemis Tapınağı, Celcus Kütüphanesi, Efes Amfi Tiyatro, İsa Bey Camii ve Yedi Uyurlar gezilecek yerler arasındadır.

Öğle vakti ise Selçuk’ta öğle yemeği molası veriliyor ve tur Meryem Ana Evi ile devam ediyor. Meryem Ana Evi ziyareti sonrasında ise tur bitiyor ve Bodrum’a dönüş yolculuğu başlıyor. Saat 19.30 civarında Bodrum’a ulaşmış oluyorsunuz.

Efes tur programları acenteden acenteye değişiklik gösterebilmektedir.

Efes Antik Kenti’nde Gezilecek Yerler

Artemis Tapınağı, Efes Antik Kenti içinde bulunan en önemli yapılardan biridir. Bu devasa tapınaktan günümüze sadece birkaç sütun kalabilmiş olsa da rehberin anlatımıyla tapınağın ne derece önemli ve büyük bir yapıt olduğunu anlamanız mümkün.

Efes Antik Kenti’nin en önemli yapılarından biri de Efes Antik Tiyatrosu’dur. 24 bin kişilik kapasiteli bu tiyatro dönemin en büyük tiyatrosu olma özelliğini taşıyor.

Celcus Kütüphanesi Efes’in önemli yapıtları arasındadır. Bu devasa yapı korunarak günümüze ulaşmış durumdadır.

Meryem Ana Kilisesi, Selçuk şehir merkezine 9 km uzaklıkta Bülbül Dağı’nda yer alıyor. Hz. İsa’nın ölümünden yaklaşık 5 yıl sonra Aziz John’un Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği ve Meryem Ana’nın son günlerini bu evde geçirdiği söyleniyor.

0 Yorum

Benzer İçerikler