10 Haziran 2021
133
ABONE OL

Türkiye’nin İlk Kadın Valisi Lale Aytaman’dan Başkan Gürün’e Ziyaret

Türkiye’nin ilk kadın Valisi olarak Muğla’da 1991-1995 yılları arasında görev yapan Lale Aytaman Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’ü ziyaret etti.

Türkiye’nin İlk Kadın Valisi Lale Aytaman’dan Başkan Gürün’e Ziyaret

Türkiye'nin ilk kadın Valisi olan ve ilk görevini 1991-1995 yılları arasında Muğla’da yapan Lale Aytaman, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü ziyaret etti. Aytaman, Muğla'da kadının el emeğinin değerlendirilmesi amacıyla kurduğu MELSA'yı (Muğla El Sanatları) 26 yıl sonra yeniden ziyaret etti.

İlk görev yeri olan Muğla’nın kendisinde özel bir yeri olduğunu ve sürekli takip ettiğini belirten Aytaman Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetleri ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Aytaman, “Şehre Girerken İçim Açıldı”

Muğla’da neler olup bittiğini sürekli takip ettiğini söyleyen Aytaman, Muğla’nın çok düzenli bir kent haline geldiğini ve burada yaşayanların çok şanslı olduğunu söyledi. Aytaman, “Şehre girerken inanın ki içim açıldı. Çok güzel ve düzenli bir kente giriyoruz dedim. Muğla’da yaşayanlar gerçekten çok şanslı. Muğla’da ne oluyor ne bitiyor hepsini yakından takip ediyorum” dedi.

Görev yaptığı dönemde özellikle kadınların üretime katılmaları ve alternatif üretim kaynakları yaratmak için önemli çalışmalar yapan Aytaman MELSA’yı kurmuş ve özellikle yaygın olan tütün üretimine alternatif oluşturmuştur. Yıllar sonra MELSA’yı tekrar ziyaret eden Aytaman, “Ben İpek böcekliği üretimini başlatırken kadın istihdamını arttırmak istedim. Yeşilyurt’ta küçük bir el dokumacılığı müzesinin kurulmasını değerli başkanımızdan talep ediyorum. Benim elimde de çok kıymetli ürünler var. Bunları kıyıp da bir yere veremiyorum. Elimdeki tüm ürünleri size vermeye hazırım.” dedi.

Gürün, “Valimiz Değerli Fikirleri ile Bize İlham Kaynağı Olmaya Devam Ediyor.”

Lale Aytaman’ın ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Aytaman’ın Muğla için çok değerli bir isim olduğunu ve yıllar geçmesine rağmen Muğla’ya yapılacak hizmetler ile ilgili sürekli görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Gürün, “Sayın valim bizim ve Muğla için çok değerli bir isim. Bu kadar yıl geçmesine rağmen sayın valimiz Muğla ve bizimle olan irtibatını hiç kesmedi. Yapılan ve yapılacak işlerle ilgili bizlere katkıda bulunmaya devam ediyor. Kendisinden çok ilham alıyorum. Muğla’mıza çok önemli hizmetler yaptı.” dedi.

İpek böcekçiliğini tekrar ayağa kaldıracaklarını belirten Gürün, “Yeşilyurt’ta ipek böcekçiliğini tekrar ayağa kaldıracağız. Yeşilyurt’un yanı sıra Bayır ve Seydikemer’de de ipek böcekçiliğini yaygınlaştırıyoruz.  Yeşilyurt’ta Maşat bölgesinde bulunan belediyemizi ait alanda sayın valimizin de bahsettiği gibi eski dokuma aletleri ve diğer malzemelerle müze düşüncemiz var. Kadın emeği ile üretimi her alanda destekliyoruz.” dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler