18 Kasım 2020
31

Turizm Merkezlerinde Kaçak Yapıya Geçit Verilmiyor

Muğla'da, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da yakından takip ettiği çalışmalarda villa, rezidans ve otel inşaatı gibi kaçak yapıların yıkımı titizlikle sürdürülüyor.

Turizm Merkezlerinde Kaçak Yapıya Geçit Verilmiyor

Muğla'da 8 bin 178 yapının mevzuata aykırı inşa edilerek bunlara yapı kayıt belgesi alındığı tespit edildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde tespit edilen kaçak yapıların yıkımı sürdürülüyor. Bu kapsamda, Muğla kent merkezi ve özellikle turizm merkezleri Bodrum, Marmaris ve Fethiye başta olmak üzere tüm ilçelerinde çalışmalar hassasiyetle yürütülüyor.  

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da yakından takip ettiği çalışmalarda villa, rezidans ve otel inşaatı gibi kaçak yapıların yıkımı aralıksız devam ediyor.

8 Bin 178 Yapı Mevzuata Aykırı Olarak İnşa Edilmiş

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil, kaçak yapılarla ilgili çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü söyledi. İlde izinsiz ve ruhsatsız yapıların yıkımının, ödenek, iş gücü, araç ve iş makinelerinin karşılanıp belediyeler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Özdil, "Muğla'da 201 bin 520 yapı kayıt belgesi alınmış durumda. Bunlardan 8 bin 178 yapının mevzuata aykırı olarak inşa edildiği, yapı kayıt belgesi alındığı tespit edildi. Değerlendirme Komisyonunca, 3 bin 250 yapı için alınan yapı kayıt iptaline karar verildi.” dedi.

Yapı kayıt belgesi iptal edilen 505 yapının Özel Çevre Koruma Bölgesi ve sit alanında yer aldığını vurgulayan Özdil, “Yapı kayıt belgesi iptal edilen yapıların hukuki süreciyle birlikte yasal işlemleri tamamlanarak, yıkımı için tüm çalışmalar tamamlandı." dedi.

Bodrum'da 2019-2020 arasında 454 yapının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yıkıldığını anlatan Özdil, bu ilçeyle birlikte Menteşe'de 31, Marmaris'te 5, Datça'da 8, Fethiye'de 1 ve Milas'ta 40 bağımsız bölüm olmak üzere 539 yapı ve bağımsız bölümün yıkımının yapıldığına değindi.

0 Yorum

Benzer İçerikler