13 Ekim 2020
19

Son Süngerci Aksona Mehmet’ten Hayalet Ağ Temizliği

Muğla’da “Aksona” lakabıyla tanınan sünger avcısı Mehmet Baş, balıkçıların kayalıklarda bıraktığı hayalet ağları, deniz canlılarına zarar vermemesi için kendi olanaklarıyla yıllardır gönüllü olarak temizliyor.

Son Süngerci Aksona Mehmet’ten Hayalet Ağ Temizliği

Muğla’nın Bodrum ilçesinde “Aksona” lakaplı sünger avcısı Mehmet Baş, balıkçılar tarafından kayalıklarda bırakılan ağları kendi olanaklarıyla yıllardır temizlemeye devam ediyor.

Bodrum’da “son sünger avcısı” olarak tanınan 71 yaşındaki Baş, “Aksona Mancorna” adlı teknesiyle Gökova Körfezi’ne açılarak, balıkçıların deniz dibinde kayalıklara takılan ağlarını denizden çıkarmak için verdiği gönüllü mücadelesiyle takdir topluyor.

“Hayalet Ağlar Deniz Altında Büyük Bir Kirlilik Oluşturuyor”

Baş ve beraberindekiler, Gökova açıklarında yaklaşık 50 metre derinliğe dalış yaptı. Dalışta deniz dibinde tespit edilen, gözle görülmediği için de “hayalet ağ” olarak tanımlanan ve doğal yaşamı tehdit eden ağlar temizlendi. Ağ temizleme çalışmaları su altı kamerasıyla görüntülendi.

Doğa gönüllüsü olarak sürekli bu işi yapan Baş, denizi “hayalet ağlardan” temizlemenin mutluluğuyla limana döndü. Baş, denizleri hayalet ağlardan kurtarmayı görev edindiğini dile getirdi.

Baş, “Denizden ekmek yiyen herkese saygım var. Ama denizlerimizi lütfen bilinçli kullanalım. Her yerde söylüyorum, dipte ağ mı kaldı, bana 'alo' deyin, ben gelip, dalayım ve çıkarayım.” dedi. Hayalet ağların denizin altında büyük bir kirlilik oluşturduğuna dikkat çeken Baş, bu ağların denizin altında binlerce yılda oluşan ve halk arasında “büyüyen taş” olarak bilinen sütun taşlara da zarar verdiğinin altını çizdi.

0 Yorum

Benzer İçerikler

MUĞLA
Süper Yat Bold Marmaris'te