30 Nisan 2021
39
ABONE OL

Hasadına Başlanan Erkenci Bezelye, Verimiyle Üreticisini Sevindirdi

Elverişli iklimi ve topraklarıyla farklı ürünler yetiştirilebilen Muğla'da hasadına başlanan erkenci bezelye, verimi ve fiyatıyla üreticisini mutlu etti.

Hasadına Başlanan Erkenci Bezelye, Verimiyle Üreticisini Sevindirdi

Datça ilçesinde 600 dekarda 10 bin ton civarında rekolte bekleyen üreticiler, erkenci bezelye hasadına başladı. Erken saatlerden itibaren tarlalara gelen tarım işçileri, el emeğiyle topladıkları bezelyeleri özenle ayıklıyor.

Türkiye'nin dört bir yanına gönderilecek ürünler, çeşitli işlemlerin ardından tarım işçileri tarafından selelere alınıyor. İşçilerin, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye uygun çalıştığı, maske ve eldiven taktığı alanda, çuvallanarak kamyona yüklenen bezelyeler, manav ve pazar tezgahlarında yerini almak üzere hallere gönderiliyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can, tarladan kaldırılan ilk ürünlerin kalitesi, yüksek rekoltesi ve alım fiyatıyla herkesi memnun ettiğini söyledi. Can, bu çerçevede bölgede "Baklagil Üretiminin Artırılması Projesi"ni hazırlanarak uygulamaya başladıklarını belirtti.

Datça'da araka bezelye çeşidini ekerek üreticilerin iyi bir gelir sağlaması için çalışma yürüttüklerini vurgulayan Can, "Dekar başına en düşük 1500 kilogram verim elde ediliyor. Ürünler tarlada 5 liradan satılıyor. Tarlalarda hasat başladı, devam ediyor. Bu yıl da üreticilerimiz mahsullerini oldukça karlı fiyata satıyor." dedi.

Tarlalar Boş Kalmıyor

Üreticilerden Sezgin Ergün ise 3-4 yıldır Datça'da erkenci bezelye üretimi yaptığını söyledi. Bu yıl Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün destekleriyle bezelye ekimi yaptıklarını anlatan Ergün, "Devletten yüzde 75 destek aldık. Datça birçok ürünün erkenci yetiştirilmesi ve hasat edilmesi açısından ender yerlerden. Bu sayede erkenci hasadını yaptığımız ürünlerden de iyi gelir elde ediyoruz. 25 dekarda bezelye ekimi yaptım, hasada başladım. Verim harika. Diğer bölgelerde bu verimi alabileceğimizi zannetmiyorum." dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler