30 Nisan 2021
48
ABONE OL

Dünyaca Ünlü İztuzu Sahilinde Caretta Carettalar Yumurta Bırakmaya Başladı

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında en sakin günlerini yaşayan Muğla'nın Ortaca ilçesindeki dünyaca ünlü İztuzu sahiline gelen caretta carettaların yuva yapmaya başladığı görüldü.

Dünyaca Ünlü İztuzu Sahilinde Caretta Carettalar Yumurta Bırakmaya Başladı

İztuzu Plajı, yumurtalarını bırakmaya başlayan caretta carettalarla hareketlendi. Covid-19 tedbirleri kapsamında ziyaretçi sakinliği nedeniyle daha rahat bir ortamda çiftleşme ve yuva yapma dönemi yaşayan caretta carettalar, sahilde ilk yuvayı yaparak, yumurtalarını bıraktı. Yavrular, yumurtadan yaklaşık 60 gün sonra çıkarak denize ulaşacak.

“Her Yıl Kumsaldaki Yuvaları Koruma ve İzleme Çalışması Yapılıyor”

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Başkanı ve Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünün desteğiyle her yıl kumsaldaki yuvaları koruma ve izleme çalışması yaptıklarını söyledi.

Caretta carettaların yumurtlama döneminde sorun yaşamaması için çeşitli önlemler alındığını vurgulayan Kaska, merkezde görev yapan ekibin sahilde gece boyu nöbet tutarak caretta carettaların yumurtlama anını takip ettiğini dile getirdi.

Kaska, bu yıl ilk yuvayı 27 Nisan'da tespit ettiklerini belirterek, "Ekibimiz sezonun ilk yuvasını tespit etti, kafesledi, koruma altına aldı. Yuvalama sezonu resmen başladı. Son beş yılda 500-700 civarında yuva kaydedilen kumsalda, bu sene de yine yüksek rakamlarda olması bekleniyor." ifadesini kullandı.

0 Yorum

Benzer İçerikler