11 Mayıs 2021
109
ABONE OL

Coğrafi İşaretle Tescillenen Fethiye Tahini Talep Görüyor

Muğla'nın Fethiye ilçesinde, coğrafi işaret olarak tescillenen "Fethiye tahini" için yürütülecek markalaşma çalışmalarıyla ürünün yurt dışında da bilinir hale gelmesi amaçlanıyor.

Coğrafi İşaretle Tescillenen Fethiye Tahini Talep Görüyor

Fethiye ve çevresinde yöreye has iri taneli susam yetiştiriliyor. Doğallığı ve lezzetiyle ilgi gören bu susamlar, firmalarca çiftçilerden satın alındıktan sonra "şifa kaynağı" olarak nitelendirilen tahine dönüştürülüyor.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasınca (FTSO) binlerce yıllık besin kaynağının hak ettiği değeri bulması için yapılan coğrafi işaret tescil başvurusu olumlu sonuçlandı. Ürünün coğrafi işaret olarak tescillenmesi bölgedeki çiftçileri ve tahin üreticilerini sevindirdi.

Tahin, Fethiye'nin Coğrafi İşaretli İlk Tarımsal Ürünü Oldu

FTSO Başkanı Osman Çıralı, Fethiye'nin hem turizm hem de önemli bir tarım bölgesi olduğunu söyledi.

Oda olarak bölgedeki tarımsal ürünlerle ilgili çalışmalar yapıp coğrafi işaret almak için çaba gösterdiklerini belirten Çıralı, "Fethiye tahini, Türkiye'deki ilk coğrafi işaretli tahin oldu. Aynı zamanda Fethiye'de coğrafi işaretli ilk tarımsal ürün unvanını aldı. Fethiye’nin tahinini Türkiye'de ve Avrupa'da pazarlamak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

"Yerli Susamdan Ürettiğimiz Tahinin Lezzeti Bambaşka Oluyor"

Lokum ve tahin üreten bir firmanın pazarlama sorumlusu olan Emre Erdoğan da şirket olarak geleneksel ürünler ürettiklerini, bunlardan birisinin de tahin olduğunu dile getirdi.

Tahin üretiminde bölgede yetiştirilen susamları kullandıklarını belirten Erdoğan, "Tahinimizin coğrafi işaret alması bizleri çok sevindirdi. Ürünlerimiz hazırlanan etiketlerle satılacak. Bu çalışmayla susamımızın ünü yurt dışına kadar yayılacak. Etiket ve markalaşmayla yurt dışı taleplerinin de artacağına inanıyoruz." dedi.

0 Yorum

Benzer İçerikler