27 Nisan 2021
45
ABONE OL

Bodrum Konulu Öğrenci Mimarlık Projeleri ARCHIRIX Ödülü Aldı

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin hazırladığı Bodrum konulu mezuniyet projelerinden ikisi “ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Ödülü” aldı.

Bodrum Konulu Öğrenci Mimarlık Projeleri ARCHIRIX Ödülü Aldı

ODTÜ Mimarlık öğrencileri Barkın Karabaş’ın “Siber Anastilosis: Halikarnas Kollektif Güvenliğinin Yeniden yapılanması” ve Hayriye Hilal Polat’ın “Deepwater Harvesting” başlıklı projeleri, ARCHIPRIX 2020 ödülüne layık görüldüler.

Rekor sayıda başvurunun gerçekleştiği 2020 yılı yarışma döneminde ARCHIPRIX Öğrenci Yarışması Jürisi, 330 başvuru içerisinden toplamda 12 projeyi ödüllendirdi. Jüri; birinci, ikinci, üçüncü olmak üzere 3 ödül ve 3 mansiyona ek olarak, 1 projeyi “Jüri Özel Ödülü”ne ve 5 projeyi de “Teşvik Ödülü”ne layık gördü.

“Bodrum’un Kentsel Sorunlarına Odaklanıp Mimari Program Hazırlayacağız”

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayşen Savaş, Bodrum’u tercih etmelerinin nedenini şöyle açıklamıştı; “Bodrum coğrafi konumu, beyaz kübik yerel mimarisi ve antik geçmişi ile uluslararası alanda dikkat çeken bir yerleşim alanı. Türkiye’de böyle bir yer bulmak artık mümkün değil. Bu yüzden projelerimizi burada yapmayı tercih ettik.” dedi.

Savaş, “30 öğrencimizle hazırlayacağımız mezuniyet projemiz için Belediye başkanımız ve STK’lar ile hareket edeceğiz. Gerçek projeler üzerinde çalışmayı hedefliyoruz. Bodrum’un kentsel sorunlarına odaklanıp, mimari program hazırlayacağız. Çalışmalarımız bir yıl boyunca sürecek. Burada 30 tane mimar var ve mezuniyet projelerinde, Bodrum için çalışacaklar.” dedi.

Ödül töreni ve kolokyum 6 Mayıs 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

0 Yorum

Benzer İçerikler