10 Eylül 2021
239
ABONE OL

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Bodrum doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla da yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çeken bir turizm merkezidir. Pek çok tarihi dokuya ev sahipliği yapan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, ülkemizin tek sualtı arkeoloji müzesi olma özelliğini taşıyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Sadece Türkiye’de değil dünyada sayılı müzeler arasında yer alıyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Bodrum Kalesi içerisinde bulunan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, dünyanın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olarak biliniyor. 1964 yılında müze haline getirilmiş olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Avrupa’da gerçekleştirilen Yılın Müzesi ödülünü almıştır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, M.Ö. 16. Yüzyıla dayanan zengin bir sualtı koleksiyonuna sahiptir. Eserlerin büyük bölümü 1960 yılından itibaren ülkemizde yapılan sualtı kazılarında ortaya çıkarılmıştır. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi bünyesinde 14 tane sergi salonu mevcut. Dünyanın en zengin Doğu Akdeniz amforaları koleksiyonu bu müzede bulunuyor. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde yer alan eserler Serçe Limanı Cam Batığı, Turgut Reis Yassıada Batığı, Tektaş Burnu Batığı ve Ulu Burun Batığı’dır.

Dünyanın en eski batığı olan ve Genç Tunç Çağı’na ait Likya Ticaret Gemisi “Uluburun Batığı” bu müzede yer alıyor. Gemi, limandan 60 metre açıkta bulunmuş. Bu batığın çıkış noktasının Mısır olduğuna dair izler bulunuyor. Geminin burun bölümünde altın kaplamalı Nefertiti heykeli mevcut. Bunun yanı sıra batıkta eski cam külçeler, fil dişleri, su aygırı dişleri, vazo ve altın kadeh, kap kacaklar gemide yer alanlar arasındadır.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin sikke ve mücevher bölümünde ise Anadolu ve Karya dönemine ait sikkeler ve İ.Ö. 4. yy’a ait mücevherler yer alıyor.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Nerede?

Ülkemizin ve dünyanın en önemli tatil bölgelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Bodrum Kalesi içerisinde yer alıyor. Bodrum merkezde yer alan Bodrum Kalesi, Çarşı Mahallesi Kale Caddesi üzerinde bulunuyor. Otogardan kalkan toplu taşıma araçlarıyla Bodrum Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Budrom Kalesi, Milas Havalimanı’na yaklaşık 36 km uzaklıktadır.  Bodrum’da hemen hemen her yerden görülebilecek bir konumdadır. Bodrum Kalesi’ni girişi müze kart ile yapabilirsiniz.

0 Yorum

Benzer İçerikler

GEZİ REHBERİ
Bodrum Gezilecek Yerler 2021